مرکز پرستاری نیکداد

مراقبت پرستاری سالمند شبانه روزی در منزل

خیلی از مواقع ممکن است که مراقبت پرستاری سالمند برای شما و خانواده به دلایل مختلف دشوار باشد به ویژه زمانی که ساعت کاری پر مشغله ای دارید یا مصافت طولانی با سالمند دارید و یا فرزندان کوچکی دارید که نیاز به مراقبت دارند و از این رو به صورت ساعتی و یا ۲۴ ساعته نمی توانید از سالمند مراقبت کنید. در چنین مواقعی می توانید از کمک پرستار در منزل به صورت ساعتی و یا ۲۴ ساعته استفاده کنید و خود و خانواده نیز در این زمینه به سالمند در کنار پرستار کمک کنید.

مراقبت و پرستاری از سالمند

دوران سالمندی مرحله ای از زندگی انسان است که هر کدام از ما ممکن است وارد آن شویم و آن را بگذرانیم. سالمندان برای داشتن یک زندگی آرام و بدون نگرانی نیازمند مراقبت و همراهی عزیزان و نزدیکان خود هستند. نداشتن دانش و علم لازم در مورد این مرحله زندگی سالمندان و شرایط آن ها و نداشتن آگاهی لازم در مورد تغییراتی که در رفتار و بدن آنها رخ می دهد ،ممکن است ناخواسته سبب رنجش و آزار آنها شود و دوران کودکی، نوجوانی و سالمندی هر کدام مرحله ای از رشد و زندگی انسان است.

گذر از هر کدام از این مراحل مسائل و مشکلات و چالش های مربوط به خود را دارد .هر چقدر ما به دوران سالمندی نزدیک‌تر می‌شویم قدرت بدنی ما کاهش یافته و شاهد ضعف جسمی و روحی خود خواهیم بود.

بسیاری از مشکلات با ورود به مرحله سالمندی مانند دیابت، فشارخون، انواع سرطان و درد استخوان ها رو می شود و نمود پیدا می‌کند .علاوه بر مشکلات جسمی و ضعف بدنی عامل اصلی دیگری که سالمندان را آزار می دهد کم توجهی و بی توجهی سایر گروه‌های سنی نسبت به آنها است و در حقیقت این گروه‌های سنی گاهی متاسفانه سالمند را به عنوان بار اضافی برای خانواده و جامعه می‌دانند و این بسیار دردناک است.

نگرانی افراد سالمند در خانواده

یکی از نگرانی‌های افراد سالمند ، اختلافاتی است که بین اعضای خانواده بر سر دارایی‌های آنها رخ میدهد و سبب نوعی تنفر بین طرفین می شود گاه مشاهده شده که اعضای خانواده، منزل سالمند را نیز فروختند و او در فقر کامل به سر می برد این سبب نگرانی سالمند می‌شود که اموال و دارایی آنها گاه برای فرزندان و نزدیکانشان از وجود خود آنها با ارزش تر است.

آنها نیازمند مراقبت با عشق و علاقه و در نهایت مرگ با عزت هستند .عدم توجه به سالمندان سبب افسردگی شدید آنها می شود و روند پیری را برای آنها دردناک می کند.

مراقبت از سالمندان در خانه توسط پرستار

گاهی اوقات مراقبت های گاه و بی گاه افراد خانواده و نزدیکان از فرد سالمند خانواده برای او کافی نیست با بالا رفتن سن افراد سالمند توانایی‌های آنها روز به روز کمتر و بدن آنها ضعیف‌تر می‌شود زمانی که شما مشاهده میکنید که روی بدن فرد سالمند آثاری از کبودی است که نشان دهنده زمین خوردن یا خوردن فرد به وسیله یا چیزی است.

و یا با مشاهده تخت خیس و رختخواب خیس سالمند که ممکن است نشان‌ دهنده عدم کنترل ادرار و یا ناتوانی در حرکت و دیر رسیدن به سرویس بهداشتی باشد و یا علائمی مانند سرگیجه و کم حرف شدن، در این مواقع است که شما باید این اطمینان را حاصل کنید که سالمند شما نیاز به مراقبت پرستاری شبانه روزی در منزل دارد این مراقبت هم آسایش و آرامش را برای سالمند ارمغان می‌آورد هم برای اعضای خانواده که مطمئن هستند که سالمند در منزل خودش تحت مراقبت شبانه روزی قرار دارد .

مزایای استخدام پرستار منزل برای سالمند

  • آشنایی با محیط منزل خود یکی از مزایای استخدام پرستار منزل برای سالمند این است که سالمند می تواند در منزل خود که در آن احساس راحتی و آرامش دارد و گوشه و کنار آن را می شناسد زندگی کند می تواند روی تخت خودش بخوابد، از سرویس منزل خود استفاده کند .قرار داشتن در محیط آشنا به ویژه برای سالمندانی که دچار زوال عقل و آلزایمر می شوند خیلی مفید است.
  • پرستاری و مراقبت حضوری از سالمند به جای اینکه سالمند را به مراکز نگهداری و یا مراکز درمانی ببریم که یک یا چند پرستار برای چندین نفر در نظر گرفته می شود با استخدام پرستار در منزل سبب می شویم که یک پرستار به صورت خصوصی و شخصی در خدمت سالمند باشد .
  • روند رو به بهبود در سالمند تحقیقات نشان داده است که سالمندان بعد از جراحی های خاص، یا مرخص شدن از بیمارستان و طی کردن ادامه روند درمان خود در منزل بسیار زودتر بهبود می یابند و کمتر در معرض عفونت های مراکز درمان قرار میگیرند از نظر روحی نیز شرایط بهتری دارند.
  • مناسب بودن هزینه مراقبت پرستاری در منزل با توجه به اینکه اگر سالمند شما در مراکز نگهداری مورد مراقبت قرار گیرد شما باید هزینه ماهانه یا سالانه را به طور کامل پرداخت کنید اما در منزل می توانید از پرستار در شرایط نیاز به صورت ساعتی و یا نیمه وقت استفاده کنید و هزینه آن بسیار مقرون به صرفه تر است.
  • احساس رضایت و آرامش سالمند این آرامش خاطر هم برای سالمند است هم برای سایر اعضای خانواده زیر سالمند خیالش راحت است که یک نفر در منزل مراقب او است و اگر مشکل و نگرانی داشته باشد میتواند از او کمک بگیرد و خانواده نیز از نظر اینکه خیالشان از بابت سالمند شان راحت است که تنها نیست و خطری در انتظار او نیست .
  • استقلال احساس وابسته بودن برای سالمندان آرام آرام به یک مشکل روحی و روانی تبدیل می شود اما با وجود پرستار منزل سالمند می‌تواند بر خیلی از امور و جنبه‌های زندگی خود کنترل و نظارت داشته باشد سالمند می تواند خودش انتخاب کند چه زمانی دوش بگیرد چه زمانی غذا بخورد و غیره.وجود پرستار برای کمک به سالمند در منزل سبب می‌شود که سالمند حس استقلال داشته باشد.
  • وجود پرستار به عنوان همراه سالمندانی که تنها زندگی میکنن اغلب مبتلا به مشکلات افسردگی و روحی روانی می شوند .اما وجود پرستار به عنوان یک همدم می تواند به شرایط روحی فرد کمک زیادی بکند.
فهرست مطالب